تدابیر بارداری

بهترین برنامه برای حفظ جنین و سلامت مادر

تدابیر بارداری

۱- بهتر است هر خانمی قبل از بارداری از نظر وضعیت بهداشتی- تغذیه ای مورد ارزیابی قرار گیرد و اگر دچار غلبه خلطی باشد، پاکسازی شود و اگر سوء تغذیه دارد اصلاح شود، زیرا سلامت مادر و تغذیه صحیح بیشترین اثر را روی سلامت جنین دارد.

۲- برای بارداری پاییز بدترین فصل می باشد و تقریبا از ۱۵ اسفند تا اواخر ماه اول بهار بهترین زمان برای بارداری می باشد.

۳- در طب سنتی محدودیتی برای سن مادر نیست، بهترین سن مادر برای بارداری از ۱۷ تا ۳۷ سالگی می باشد.

۴- تغذیه سالم داشته باشید و از نمک دریا دوری نکنید و موارد ذکر شده در زمینه های آب، نمک، روغن و ظروف را باید رعایت نمایید.

۵- همه غذاهایتان باید به اعتدال باشد. خیلی ادویه ها را استفاده نکنید و هر چه می خورید به تعدیل بخورید.

۶- در زمان بارداری (حتی غیر بارداری) سعی کنید سرخ کردنی نخورید. مرغهای بازار را نخورند. پختی خیلی مفید است، کباب پخته شده روی ذغال و همچنین عسل خیلی مفید است، اگر عسل پخته باشد خیلی بهتر است مانند مربا و داخل کمپوت و یا داخل غذا (مثلاً اگر در قیمه هم یک قاشق عسل ریخته شود، مزه اش را عوض نمی کند ولی می تواند یک دوای بسیار مفیدی باشد در زمان بارداری)

۷- بهتر است زنان باردار تعداد دفعات تغذیه خود را زیاد کنند، اما در هر مرتبه شکم خود را پر نکنند، زیرا به روده ها فشاری علاوه بر فشار رحم وارد کرده و باعث افزایش یبوست می شود.

۸- فعالیت برای حاملگی زیان آور نیست، اما باید در این دوران از انجام کارهای سنگین و جابجا کردن وسایل پرهیز نمود. خانم باردار نباید خود را خسته کند و در فواصل کار روزانه لازم است مدتی استراحت کند.

۹- زنان باردار باید توجه کنند که به پشت خوابیدن به علت چسبیدن رحم به ستون فقرات موجب وارد آمدن فشار به بند ناف شده و ممکن است باعث پاره شدن آن گردد. برای جابجا شدن هنگام خواب باید ابتدا نشسته و بعد به سمت دیگری که می خواهند، بخوابند و از غلتیدن بپرهیزند، زیرا موجب پیچیدن بند ناف به دور جنین خواهد شد.

۱۰- پرهیز از غم و اندوه در تمام دوران بارداری خصوصا در زیر یک و نیم ماه و بالای هشت ماه باید مورد توجه باشد زیرا دیده شده که بیشتر کودکان مبتلا به امراض روحی بیماری خود را از مادرشان به ارث برده‌اند.

۱۱- در دوران حاملگی معمولاً اجابت مزاج نامنظم و یبوست ایجاد می شود. لذا خانم باردار باید از مایعات کافی و سوپهای چرب استفاده نماید. حرکت و فعالیت نیز در بهبود وضع اجابت مزاج موثر است. در تمام دوران بارداری، باید شکم نرم بوده و از یبوست جلوگیری شود.خوردن انجیر، آلو و روغن زیتون موجب لینت مزاج می شود. همچنین خانم باردار می تواند یک قاشق چای‌خوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوشیده ولرم ریخته با کمی عسل روزی یک الی دو بار از این نوشیدنی استفاده کند.در صورتی که با دستورات معمول اجابت مزاج به راحتی صورت نگیرد می توان گلبرگ گل سرخ خشک شده را شب در گلاب قرار داده و صبح آنرا ساییده با نبات شیرین کرده، مقدار ۱۰ گرم از آن را ناشتا میل کند و یا اینکه از تازه آن استفاده کند که نیاز به خیساندن نیست. مصرف این ترکیب بدون آزار و اذیت موجب لینت مزاج می شود.
در استفاده از مواد ملین این نکته باید مورد توجه باشد که زن باردار دچار اسهال نشود زیرا برایش مضر شود.

۱۲- براساس تحقیقات صورت گرفته در دنیا، مصرف قرصهای ویتامینی در زمان بارداری باعث عقب ماندگی ذهنی یا
mr(mental Retardation) نوزادان می شوند و بسته به نسبت میزان استفاده از این قرصها، میزان این بیماری نیز در فرزندان کم و زیاد خواهد بود. جایگزین مکمل های غذایی انواع سویق می‌باشد.

۱۳- مصرف قرص آهن در زمان بارداری باعث ایجاد بیش فعالی در کودکان می گردد. این بیش فعالی را محترمانه گفتند تا این بیماری کم رنگ جلوه کند و کسی که فرزندش دچار آن بیماری است، فکر کند بچه اش نسبت به دیگران برتر است، بلکه این طور نیست.این گونه بچه ها قابل کنترل نیستند و تا زمانی که نوزاد هستند، دائم گریه می کند و فریاد می زند و اذیت می کند و مزاحم پدر، مادر و خانواده می شوند و وقتی راه افتادند چه از لحاظ کلامی و چه از نظر فیزیکی، شروع به تخریب کردن این و آن و وسایل می کنند و حرکات ناهمگون انجام می دهند و به نوعی بچه نیمچه خل می شوند که از علت های مهم آن مصرف قرص آهن در دوران بارداری است.
بعد ازتولد نیز مصرف قطره های آهن برای کودکان باعث سیاه شدن دندانها می گردد و به کبد لطمه می زند و در سنین بالاتر مصرف دائم آن، فرد را مستعد آلزایمر می‌کند.
برای رفع کمبود آهن در دوران بارداری، نوعی آب آهن تاب تغلیظ شده تولید و  عرضه شده است که سنتی است و به طور کامل کمبود آهن را جبران می کند. البته همه خانمها باید از حسوم استفاده کنند (که از عطاریهای مورد تایید قابل تهیه می باشد)، کفگیر حسوم را داخل قابلمه می گذارید تا درحین پخت غذا، باعث آزاد سازی آهن در غذا می گردد و کمبود مختصر آهن را جبران می نماید.

۱۴- برای این که بچه ها هنگام تولد زردی نداشته باشند باید مادر در دوران بارداری از غذاهای خیلی گرم استفاده نکند (البته خیلی هم خنک نخورد) و بعد از تولد نوزاد نیز اگر علائم آغازین زردی در نوزاد بوجود آمد، باید پشت گوش نوزاد را حجامت کرد)

۱۵-برای جلوگیری از بزرگی شکم بعد از زایمان، مصرف روغن خوب، بستن شکم (البته نه خیلی محکم)، گذاشتن اتوی داغ از روی لباس بر روی شکم و چرب کردن شکم با روغن زیتون توصیه می گردد.

۱۶- نزدیکی کردن در دوران حاملگی مجاز است، فقط در ماه های آخر باید با احتیاط انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

۱۷- در صورتی که امکان زایمان طبیعی وجود دارد، به هیچ وجه، عمل سزارین توصیه نمی شود، چرا که سزارین غیر از آنکه عوارض یک عمل جراحی را دارد (از جمله اینکه هر بی هوشی عمومی هفت سال از عمر فرد کم می کند) در سلامتی نوزاد نیز تاثیر منفی دارد و بر اساس تحقیقات علمی انجام یافته:
– میزان دفع خون از بدن مادر در حالت سزارین بیش از دو الی سه برابر حالت زایمان طبیعی می باشد.
– رحم در زایمان طبیعی سریعتر جمع می شود و به شکل اولیه اش برمی گردد و در نتیجه شکم مادر نیز زودتر جمع و کوچک می شود.
– مادرانی که زایمان طبیعی انجام می دهند شیردهی بهتری خواهند داشت.
– به لحاظ روانی مادرانی که زایمان طبیعی انجام می دهند تعلقات عاطفی قوی تری نسبت به بچه شان دارند.

۱۸- برای تسهیل در زایمان نیز یک هفته مانده به زایمان باید روغن کنجد و خود کنجد را زیاد میل کنید و دم کرده گل گاوزبان و آویشن را نیز زیاد بخورید. آویشن در دوران بارداری زیاد خورده نشود فقط در هفته آخر مجاز می باشد.
ضمناً بهتر است روغن کنجد در ماه اول بارداری نیز مصرف نشود، چرا که با توجه به شایع بودن سقط در بین خانمهای امروزی و اینکه روغن کنجد مدّر حیض است، مصرف آن می تواند در ماه اول بارداری که قرار جنین محکم نیست، باعث سقط جنین گردد.

۱۹- برای جلوگیری از تنگی نفس، شبها سر و گردنتان را مقداری بالاتر از بدنتان قرار دهید و سعی کنید به پهلوی چپتان بخوابید.

۲۰- وجود اخلاط بد در بدن و معده مادر باعث ایجاد حالت تهوع ایشان می گردد، در نتیجه اگر فردی قبل از بارداری اخلاط بد را از بدنش دفع کرده باشد در دوران بارداری دچار حالت تهوع غیر متعارف نخواهد شد.
لازم به ذکر است حالت تهوع و استفراغ در حد معمول در بارداری خوب است، چرا که به دفع اخلاط بد کمک می کند ولی اگر خانمی بیش از حد دچار حالت تهوع و استفراغ های دوران بارداری شد که باعث مشکل گردید، باید درمان شود.
معمولاً مادران بعد از بیدار شدن از خواب وقتی از جای خود بر می خیزند اخلاط بد در بدنشان به حرکت در می آید و باعث حالت تهوع آنان می گردد که جهت پیشگیری از چنین حالتی، توصیه می گردد بعد از بیدار شدن، درجا قبل از بلند شدن کامل از جای خود، مقداری آب انار (که بدون دانه و ترش و شیرین باشد) میل نمایند. همچنین می توان مقداری نان را نیز در آب انار تلیت کنند. بعد از میل کردن آب انار به آرامی قدری بنشینند و سپس از جای خود برخیزند.

 

۲۱- اشتها به مواد غیر غذایی ( فساد شهوت- پیکا ) به علت تجمع خلط ناصالح در معده و چسبیدن به پرزهای آن است که جهت رفع آن موارد ذیل توصیه می شود:
– مویز دانه گرفته و کشمش مفید است.
– خوردن پسته بریان کرده ( بو داده ) که کمی نمک داشته باشد.
– تناول نشاسته بریان کرده
– استخوان بچه کبوتر یا جوجه مرغ خانگی را بریان کرده بمکد و آب آنرا فرو برد که این دستور اشتهای به گل را از بین می برد.

 

۲۲- برای درمان خونریزی اوایل دوران بارداری شیره انگور و مویز زیاد بخورید و از بوهای تند مخصوصاً ادکلن ها و عطرها اجتناب کنید و حرکات سنگین و شدید انجام ندهید.

۲۳- درد لگنی خفیف و غیر حاد در این دوران طبیعی است چرا که بار سنگینی توسط مادر حمل می شود که تمام سیستم بدنش را تحت تاثیر قرار داده است.

۲۴- رفلاکس هم در بارداری خیلی شایع است. جهت پیشگیری از رفلاکس توصیه می شود انار را به شکل آب لمبو شده در آورید و آنرا داخل فویل آلومینیمی پیچیده و در فر بگذارید تا پخته شود، سپس آب و دانه ها و پوست داخلی انار را میل نمایید، به را نیز می توانید داخل فویل آلومینیمی پیچیده و در فر بگذارید تا پخته شود که خوردن آن نیز مفید است که به آنها انار و به مشوی می گویند.ضمناً می توان شربت زنجبیل و عسل را نیز گاهی اوقات بخورید. کلاً در دوران بارداری غذا را با حجم کم ولی دفعات زیادتر بخورید. رفلاکس باعث می شود اسید معده وارد دهان شود و دندانها خراب شوند لذا شبها دندانهای خود را عسل اندود نمایید.

۲۵- برای رفع ترک های ناشی از بارداری که بر روی پوست ایجاد می گردد، باید بعد از زایمان مراقبت نمایید و از روغنهای خوب میل کنید. ترکها را با روغن کنجد چرب کنید و شکمتان را ببندید.


ممنوعیات مصرف در دوران بارداری

توصیه می شود خانم باردار از مصرف مواد غذایی ذیل در دوران بارداری پرهیز نماید:

– کنجد و کلیه فرآورده های آن (حتی روغن ارده کنجد نیز مصرف نشود و بهترین روغن برای دوران بارداری، روغن زرد محلی یا روغن شحم گاو می باشد)
– زعفران
– گل گاوزبان
– کرفس
– لوبیا
– دارچین
– زرشک به ویژه در سه ماهه اول بارداری

تذکر:
برای تسهیل در زایمان یک هفته مانده به زایمان باید روغن ارده کنجد و خود کنجد را زیاد میل کنید و دم کرده گل گاوزبان و جوشانده دارچین را نیز زیاد بخورید.


 

صدور مجوز سقط به‌بهانه “عدم‌تشکیل قلب جنین!”

سقط جنین سالم از طریق “تشخیص غلط در غربالگری و سونوگرافی های زودهنگام و غیر ضروری”

نکته:
اکثر مجوزهای سقط در زیر ۱۰ هفتگی جنین به‌بهانه نزدن قلب جنین صادر می­‌شود درحالی‌که دو تا ۴ هفته بعد معمولاً قلب جنین شروع به زدن می­‌کند و توسط سونوگرافی دیده می شود؛ این سقط‌ها به‌ هیچ‌ وجه شرعی و اخلاقی نیست؛ ده‌ها هزار جنین سالم از طریق تشخیص غلط در غربالگری و سونوگرافی از بین می­‌روند.


ماجرای یک سقط جنین…

بسم اله الرحمن الرحیم

ماجرای سقط جنین و گرفتار شدن من و همسرم دو بخشه، یکی مربوط به اوایل شهریور سال ۹۱، که متوجه شدم باردارم و این اولین بارداری من بود. (تاریخ اون روزا هیچ وقت از یادم نمیره)

اما بذارین اول ماجرای دوم رو براتون بگم.

بعد از اینکه با کلی نذر و نیاز و کمک خواستن از خدا که یه نیرویی بهم بده تا بتونم قدرت تصمیم گیری داشته باشم، باردار نمیشدم. ترسیده بودم که مبادا در اثر کورتاژ قبلی قدرت باروریمو از دست داده باشم. شش ماه تحت درمان بودم، آزمایشهای مختلف دادم، سونوگرافی های متنوع، که همه اینها استرس زیادی برام داشت.

خداروشکر دوباره باردار شدم.

اما همون داستان تکرار شد، جنین قلب نداره و من دوباره باید کوتاژ میکردم….

یادمه با همسرم از مطب دکتر خارج شدیم، رفتیم توی پارک رو به روی مطب روی چمنها نشستیم و من ساعتها اونجا گریه کردم. همسرم از من داغونتر اما سعی میکرد آرومم کنه، گفت میریم خونه، به کورتاژ فکر نکن، صبر می کنیم ببینیم خدا چی می خواد یک ماه صبر کردم، در مراجعه بعدی به دکتر مشخص شد جنین قلب داره و سالمه پسرمون به دنیا اومد. سالم، زیبا و به گفته اطرافیان بسیار باهوش، پسرم در سن نه ماهگی به خوبی راه می رفت و در سن یک سالگی به خوبی حرف می زد و باعث شگفتی همه شده بود، الآن که سه سالشو تموم کرده به دو زبون فارسی و انگلیسی مسلطه و من واقعاً شاکر خداوند هستم. به واسطه دوران سخت قبل بارداری می تونم بگم که دوران نه ماهه بارداری من بدون استرس نبود و اگه امداد خدا و ائمه نبود من دوام نمی آوردم.

و اما قسمت دوم مربوط به اوایل شهریور سال ۹۱، که متوجه شدم باردارم و این اولین بارداری من بود ….

” به پزشک زنان و زایمان که خانمی تقریباً پنجاه ساله و با سابقه بود مراجعه کردم. سرمست از حس مادری، بعد از سونوگرافی در مطب، جمله خانم دکتر مثل پتک خورد توی سرم که جنین شما قلب نداره. مستاصل گفتم یعنی چی؟ باید چکار کنم؟؟ گفت هیچی باید سقط کنی. گفتم راهی نیست؟ گفت یک هفته دیگه هم صبر کن.

این یک هفته چنان فشاری به من وارد شد که نزدیک به یک کیلو وزن کم کردم. همسرم هم به خاطر موقعیت شغلی کنارم نبود و واقعاً اوضاع بدی داشتم. بعد از یک هفته دوباره خانم دکتر با انجام سونوگرافی همون حرف و تکرار کرد و گفت اگه سقط نکنی دچار مشکل میشی و بهتره فقط به دارو بسنده نکنی و حتماً کورتاژ کنی. پذیرفتم چون تا اون موقع به همه چیز اعتماد داشتم. می گفتم مگه دکتر دروغ میگه؟ مگه سونوگرافی اشتباه می کنه؟!

اینو بگم که من هیچ مشکلی نداشتم. حتی لکه بینی یا درد. یادم میاد مادرم بهم گفت این جور بارداری ها نمیمونه و اگه کاذب باشه حتماً خود جنین و کیسه و جفت (بدون کورتاژ) سقط میشه. اما من گفتم اینا حرفه، دکتر به من گفته باید کورتاژ کنم. خلاصه کورتاژ انجام شد و به گفته خود دکتر با اعمال زور همه چیز و از رحم من خارج کرده بودن.

بعد از گذشت چهارماه دکتراجازه بارداری بهم داد، اما من اصلا آمادگی نداشتم و از نظر روحی خیلی بهم ریخته بودم.ترس عجیبی همیشه همراهم بود و اون آزار و اذیت کورتاژ همیشه توی ذهنم بود و نمی تونستم به بارداری فکر کنم.”

روزی نیست که بابت اون سقط از خدا طلب بخشش نکنم، افسوس می خورم چرا بیشتر صبر نکردم و چرا زمان بیشتری صرف نکردم. چرا با حرف دکتر دلم خالی شد و تن به کورتاژ دادم. زوجهای جوون اگه ازدواج فامیلی ندارن و یا آزمایشهای زنتیکو انجام دادن و مسائل قبل بارداری، حین آمیزش و دوران بارداری و رعایت کنند به جرأت می تونم بگم که جای هیچ نگرانی نیست و می تونند بدون حتی یک سونوگرافی دوران نه ماهه را پشت سر بذارن و نوزادان سالمی را به دنیا بیارن. من از پزشکان درخواست دارم علاوه بر طب جدید، نگاهی هم به طب اسلامی داشته باشند و زوجهای جوان و ناامید نکنند. راجع به سونوگرافی های چند بعدی هم باید بگم که چند سالیه مد شده، با هزینه های گزاف که واقعاً برای جنین ضرر داره.این سونوها چه سودی داره؟؟؟؟ اینکه در چهار ماهگی سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی انجام میدن تا از مغز بچه تا نوک پای اونو وارسی کنند. مثلاً بفهمن جنین لب شکری هست یا نه. واقعاً چه مفهومی داره؟؟ آیا میشه یه موجود بی پناه و فقط بنا به یه حدس یا تصویر کشت؟؟؟ این سونوگرافی ها حتی در گفتن جنسیت جنین هم دچار اشتباه میشن پس چطور میشه به اینها استناد کرد و یه موجود و کشت؟؟؟

پست بعدی

کاشنی

د فوریه 3 , 2020
کاسنی درمان دردها

ممکن است بپسندید

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس